Ostropestřecová kúra pro psy, její průběh a dávkování


Ostropestřecová pasta pro psy je určena pro očistné kúry a průběžnou detoxikaci organismu psa. Celý proces detoxikace organismu a regenerace jater je poměrně zdlouhavý proces a výsledky ozdravné kúry závisí na závažnosti onemocnění jater a celkovém zdravotním stavu zvířete. Bohužel, onemocnění jater se u psů projevuje až ve chvíli, kdy jsou játra poškozena z 80 %.

V případě vážných zdravotních problémů psa konzultujte užívání ostropestřece s vaším veterinářem.

Očistnou kúru byste měli provádět alespoň 2 x za rok (na jaře a na podzim), případně nepravidelně během roku pro průběžnou detoxikaci organismu vašeho psa. Během kúry podávejte vašemu psu lehčí stravu, případně kúru kombinujte se speciální jaterní dietou, aby nedocházelo ke zbytečnému přetěžování jater vašeho psa.

V některých případech se může během kúry objevit náhlé zhoršení zdravotního stavu psa.  Je to důkaz, že tělo na pastu reaguje a začíná se zbavovat toxinů. Pokud ale nejsou střeva dostatečně pročištěna, toxiny se nemají jak dostat z těla ven  a dělají neplechu. Odborně se tomuto jevu říká Herxheimerova reakce. V takovém případě pastu na několik dnů (2-3) vysaďte a pak se pozvolna vracejte k obvyklým dávkám.


DÉLKA OČISTNÉ KÚRY

V závislosti na zdravotním stavu vašeho psa můžete zvolit jednu ze tří očistných kúr.

1. Krátká kúra - 4 týdny

  • Minimální  kúra preventivního rázu vhodná pro psy, kteří netrpí závažnějšími problémy. Nejméně dvakrát ročně by ji měla absolvovat plemena, která jsou náchylnější k problémům s játry  (jorskšírský teriér, kokršpaněl a bernský salašnický pes), dále psi starší 10 let a psi, kteří jsou krmeni nekvalitními granulemi, která játra zatěžují.
     

2. Klasická kúra - 8 týdnů

  • Základní kúra, která vede ke znatelnému zlepšení zdravotního stavu psa. Během této kúry odejdou z organismu nahromaděné toxiny, zregenerují se játra a pročistí se střeva. Psi jsou poté aktivnější, veselejší a mají lepší kůži i srst.
     

3. Dlouhodobá kúra - 12 a více týdnů

  • Dlouhodobá kúra trvající 12 a více týdnů je vhodná v případě závažnějších problémů. U této kúry doporučujeme po 8 týdnech užívání pasty udělat týdenní přestávku.


DÁVKOVÁNÍ

1 zarovnaná čajová lžička (5 g) na 10 kg hmotnosti psa podávaná 2 x denně na lačno, cca 15 minut před jídlem (po 8-12 hodinách)

Pastu podávejte nejlépe samotnou, lososový olej většinu psů velmi chutná. Pokud by ji váš pes z nějakého důvodu odmítal, smíchejte ji s malým množstvím oblíbené stravy. Díky vlhké konzistenci se pasta dobře míchá i se suchou stravou.

Pravidla dávkování

  1. Pokud se zdravotní stav vašeho psa zlepšuje, dávkování neměňte
  2. Pokud se stav zhoršuje, snižte dávky na polovinu, případně na 2-3 dny pastu vysaďte
  3. Pokud nepozorujete ani zlepšení, ani zhoršení stavu, zvyšte dávkování dle reakcí vašeho psa.


PRŮBĚH OČISTNÉ KÚRY

1. – 2. týden

Aby se nastartovaly očistné procesy, je zapotřebí během prvního týdne zdvojnásobit doporučené dávkování. Podávejte tedy 1 vrchovatou čajovou lžičku  (10 g) na 10 kg hmotnosti psa. V prvních dnech může pejsek trpět plynatostí a zvýšenou potřebou vylučování. V některých případech se může objevit i průjem. Je to důkaz toho, že kúra začíná fungovat a tělo se zbavuje nahromaděných toxinů. Drobná zrnka ostropestřce ve střevě fungují jako „peeling” . Mechanicky obrušují jeho stěny, nabalují na sebe nahromaděné nečistoty a vyvádí je ven. Časem by se mělo zažívání stabilizovat.

3. – 4. týden

Po dvou týdnech bude kůže a srst vašeho pejska o poznání čistší a zářivější. Začnou se ztrácet i některé neduhy spojené s dysfunkcí jater, jako například ekzémy apod. Zaznamenáte ústup případných zánětů.  Játra se budou pomalu zbavovat tuků, cholesterolu, dalších toxinů a nežádoucích látek.  Bude pokračovat i „peeling” střev, ale již ne tak intenzivně, zažívání a vylučování by proto již mělo probíhat normálně. Pejsek bude celkově živější a aktivnější.

5. – 6. týden

V tomto období bude již detoxikace v plném proudu. Stěny střeva budou z velké míry vyčištěny a budou schopny z potravy absorbovat mnohem více živin než dříve. Pejsek bude aktivnější a veselejší, jeho srst bude viditelně hustší a lesklejší.

7. – 8. týden

Očista organismu bude pokračovat i nadále, i když s nižší intenzitou. Zmizí poslední zbytky usazenin ve střevech, jaterní buňky budou zregenerované, zbavené většiny tuku a s posílenými mezibuněčnými vazbami. Díky celému komplexu přírodních antioxidantů, které pasta obsahuje, se organismus zbaví širokého spektra volných radikálů. Organismus psa bude mnohem lépe fungovat, zvýší se jeho imunita. Problémy související se špatnou funkcí jater a střev odezní. Váš pes bude mít krásnou zdravou kůži i hustou a lesklou srst. Jaterní testy by měly být na normálních hodnotách. Váš pejsek bude mít spoustu energie a bude šťastnější.

8. týden a dále

Pokud i po 8 týdnech budou některé problémy přetrvávat, můžete v kúře dle potřeby pokračovat. Určitě ale další úžívání ostropestřece konzultujte s vaším veterinářem. Navíc, jako u každé bylinky, i při dlouhodobém užívání ostropestřece je třeba udělat po 8 týdnech kúry týdenní přestávku. Organismus vašeho psa si tak bude moci trochu odpočinout.


MVDr. Jakub Kolář"Doporučuji alespoň 2 očistné kúry za rok, vždy na jaře a na podzim (jako u lidí). Ostropestřecový přípravek Goliver můžete podávat i nepravidelně mezi očistnými kúrami, k souvislé detoxikaci organismu vašeho pejska. Potenciální riziko, že váš pes přijde do kontaktu s toxiny, bohužel hrozí při každé procházce. "
MVDr. Jakub Kolář, Veterina Smiřice


 

Přírodní řešení problémů  s játry- bylinný přípravek GOLIVER!
 

KOUPIT Goliver 140g